Chyť mě :)
Stromy v květu a člověk láskou
se nebesům nejvíce líbí.
ASIJSKÉ PŘÍSLOVÍ
POHODA, KLID A RADOST

Individuální lekce jógy

Jsou vhodné pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí navštěvovat společné lekce ve skupině s ostatními a požadují individuální přístup.

Naučíme se nastavovat hluboký svalový stabilizační systém, který není u většiny lidí v této době plně funkční. Proč tomu tak je? V dnešní době více sedíme a stojíme a nemáme mnoho přirozeného pohybu. Nejen z tohoto důvodu jsme si vytvořili v těle různé disharmonie, kdy přetěžujeme určité svalové skupiny na úkor ostatních svalů, které ochabují a stávají se nefunkčními. Tělo nepracuje jako celek a veškerý pohyb nás stojí určité úsilí a vydáváme zbytečně mnoho energie. Jestliže je hluboký svalový stabilizační systém správně nastaven, procítíme při jakémkoliv pohybu, v jakékoli pozici, jak je naše tělo pevné, stabilní a zároveň velmi lehké. Pozice drží sama bez jakéhokoli úsilí. Tělo pracuje v tomto okamžiku jako celek a nás to nestojí žádné úsilí, žádnou energii.

Dále se naučíme správně dýchat. Plně, pomalu, rytmicky a klidně. Jestliže je v těle stres, nějaká disbalance, dech je zrychlený, mělký a nedostatečný. Buňky v našem těle nemohou dýchat, nejsou vyživeny a tělo nemá sílu odvádět toxiny ven z těla. Tělo je rychle unavené a náchylnější k onemocnění. Klidný, pomalý a hluboký dech má tu velikou moc, že zklidňuje a uvolňuje naše tělo, harmonizuje ho a léčí. Zároveň uklidňuje a očisťuje naší mysl.

V průpravných cvičeních si protáhneme a rozhýbeme celé tělo.Pohyb během průpravného cvičení je vždy veden v rytmu dechu. Důležité je rozcvičení všech kloubů - od kotníků až po zápěstí, abychom uvolnili stagnující energii v kloubech, která pak opět může volně proudit v celém našem těle. Každou lekci budeme rozhýbávat páteř do všech stran, předozadním způsobem, úklonami a rotací, aby opět našla svoji ohebnost a pružnost.

Po rozcvičení a rozdýchaní celého těla pak můžeme přistoupit k ásanám - pozicím, od jednoduchých po složitější. V ásanách, na rozdíl od průpravného cvičení, zůstáváme několik dechů nehybní, pozorní ke svému tělu, dechu a k sobě samému.

Pozornost je to, co dělá jógu jógou. Většinou naše pozornost je někde mimo nás, ve světě. Přemýšlíme o všem možném a nevnímáme sami sebe. Naučíme se obracet pozornost k našemu tělu a dechu. Pociťovat a vnímat své tělo a svůj dech. Pozornost budeme stahovat i k sobě dovnitř a poznáme hluboké ticho a klid uvnitř sebe.

Budeme také meditovat a naučíme se různé jednoduché a všem přístupné techniky, které pomohou obracet naši pozornost dovnitř a udržet ji tam.

Každá lekce je ukončena hlubokou relaxací nebo meditací, či jinou jednoduchou technikou, která zklidní naše tělo.

Po každé lekci budeme moci procítit, jak je naše tělo plné energie a svěžesti a mysl je ztišená. Celá naše bytost bude naplněna klidem, mírem a radostí a my můžeme být o krok blíže k tomu, co skutečně jsme.

Individuální lekce probíhají u mne v poradně, nebo na Vámi určeném místě vhodném pro praktikování jógy.